top of page
gut Microbiome

Mikrobiyota Sistem Nedir?

 

 Mikrobiota Kavramı İlk kez Nobel ödüllü Prof.Dr. Joshua Lederberg tarafından “Hastalığın ve sağlığın belirleyicisi,Kommensal simbiyotik ve patojenik mikroorganizmalarla ortak alan paylaşımı” olarak ifade edildi.Bu topluluk spesifik bir çevrede yerleşik mikroorganizmalardan oluşmaktadır.Bu topluluk %9 oranında; sayıca olarak 2 Kg  ağırlığa eşdeğer şekilde, besin öğeleriyle zengin 2 tenis kortu büyüklüğündeki 400 m2 lik bir alana sahip olan bağırsaklarda kolonize olmuşlardır. İnsan vücüdundaki bu organizmalar hücre sayımızın 10 katı kadar olup,Dünyamızın çevresini 2,5 tur çevirecek şekilde bir uzunluğa sahiptir.Bu Mikroorganizmalar topluluğunu insan genomundan 150 kat fazla gen içermekte olup “Mikrobiyom” olarak ifade edilmektedir.

            Adeta büyük bir metropol şehiri temsil eden bu topluluk insanlarda Doğumla birlikte kolonizasyona     başlarken,beslenme, genetik, çevresel etkenler,Enfeksiyonlar ve antibiyotikler kolonizasyonun şekillenmesinde en önemli etkenlerdir.Bu yaşam alanında ki topluluğun kendilerine ait bir anayasası,kolonizasyon içi denetimi ,baskın gruplarca oluşturulan bir üretim şekli ve bir yaşam alanındaki gözlemlenebilecek pek çok yönetim şekli mevcuttur. 

            Ortak alan kullanımında bulunan bu Mikrobiyal topluluk İnsan sağlığı üzerinde;Bağışıklık sistemi savunmasının modülasyonu,Vitamin üretimi(B1,B2,B6,B12 ve K vitamini),gıda bileşenlerinin sindirimine destek,Kısa zincirli yağ asitleri üretimiyle bağırsak epitel dokunun enerji ihtiyacının karşılanması,bağırsak peristaltizmini uyarması,Triptofan ve TMAO(Three-Methyle Amine Oxidase) mekanizması gibi pek çok faaliyette aktif rol oynamaktadır.

Bu Mikrobiyal topluluktaki olumsuzluklar ; Vücut yağlanması ve Obezite,alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, Diabet, koroner kalp rahatsızlıkları Otoimmun hastalıkları,kanser gibi hastalıklar için nedensel olarak  önemli faktörlerin başındadır.

            Bu anlamda İnsan vücuduyla ortak kullanıma sahip olan bu topluluk bir sistem görevini icra etmesi sebebiyle, Mikrobiota Sistem insan yapısının yeni bir sistemini oluşturmaktadır.Bireysel farklılıklar gösteren bu sistemin kompozisyonun  ayrıntılı olarak incelenmesi ,insan sağlığı için iyi hedeflenmiş önlemlerin alınması adete bir mecburiyettir.

Microbiota: Hakkımızda

Etiket : Video Laringoskop,Bronkoskop,Patoloji kabı,Eliza Kitleri

bottom of page